| Technical data | |
| L x W x H | 293 x 74 x 97 mm |
| Pump compatibility | VPP/D5 |
| Capacity | 494 ml |
| Material Pump top & cover | acetal |
| Material tube | glass |
| Connection | 2x G1/4″ inner thread |
| Tube Top connections | 2 Fill-/ Drainports |
| Maximum water temperature | 60 °C |
| Pressure tested | 0,8 bar |
| Quantity of digital aRGB LEDs | 13 |
| Power digital aRGB LEDs | 5V |
| Power connector digital aRGB LEDs | 3-pin JST (male & female switch) |
| Weight | 1080g |
| Color | black |
| Technical data VPP Apex | |
| Dimensions (L x W x H) | 65 x 65 x 41mm |
| Material pump | synthetic material |
| Material pump cover | aluminium |
| Material axle | ceramics |
| Connections | 4-Pin PWM | SATA |
| Rotational speed | 2500 – 4500 RPM |
| Cable lenghts | 4-Pin PWM – 48cm | SATA – 48cm |
| Operating voltage | 8-13V DC / 14W IP32 |
| Starting voltage | 12V DC |
| Maximum pumping head | 4,25 m |
| Max flow | 340 l/h |
| Max working temperature | 60 °C |
| Net weight | 276 g |
| color | black |












