| Technical data | |
| Dimensions (L x D) | 62,5 x 24mm |
| Weight | 95g |
| Pressure test | 0.8 bar ± 10% |
| Materiel | brass, chrome plating |
| Thread | 2x 1/4″ outer thread (OT) |
| Thread length | 5mm |
| Color | Deep black |
| Technical data Fitting | |
| Dimensions (L x D) | 36,5 x 20,5mm |
| Weight | 32g |
| Technical data Coupling | |
| Dimensions (L x D) | 39,5 x 24mm |
| Weight | 63g |







