Compatibility:
– Gainward GeForce RTX™ 5070 Ti Phantom (NE7507T019T2-GB2030P)
– Palit GeForce RTX™ 5070 Ti GameRock (NE7507T019T2-GB2030G)
– Palit GeForce RTX™ 5070 Ti GameRock OC (NE7507TH19T2-GB2030G)
– Gainward GeForce RTX™ 5080 Phantom (4915 / NE75080019T2-GB2030P)
– Gainward GeForce RTX™ 5080 Phantom GS (4908 / NE75080T19T2-GB2030P)
– Palit GeForce RTX™ 5080 GameRock (NE75080019T2-GB2030G)
– Palit GeForce RTX™ 5080 GameRock OC (NE75080T19T2-GB2030G)
| Technical data cooler | |
| Dimensions total (L x W x H) | 173,50 x 154,03 x 34,07mm |
| Material cooler | chrome-plated copper |
| Material cooler top | Acrylic |
| Material terminal | Nylon |
| Material Connection thread | Brass |
| Max working temperature | 60°C |
| Pressure tested | 0,8 bar |
| Threads | 4 x G1/4″ |
| Thickness cooler bottom | 3,25mm |
| Thickness cooling fins | 0,4mm |
| Distance cooling fins | 0,4mm |
| Illumination | digital aRGB LEDs |
| Power connector digital aRGB LEDs | 3-Pin JST |
| Power digital aRGB LEDs | 5V |
| Number of digital aRGB LEDs | 8 |
| Color | transparent |
| Technical data backplate | |
| Dimensions (L x W x H) | 173,50 x 154,03 x 6mm |
| Thickness backplate without spacers | 3mm |
| Material | Aluminium |










