Compatibility:
– Palit GeForce RTX™ 5070 Ti GamingPro (NE7507T019T2-GB2031A)
– Palit GeForce RTX™ 5070 Ti GamingPro OC (NE7507TS19T2-GB2031A)
– Palit GeForce RTX™ 5070 Ti GamingPro V1 (NE7507T019T2-GB2031Y)
– Palit GeForce RTX™ 5080 GamingPro (NE75080019T2-GB2031A)
– Palit GeForce RTX™ 5080 GamingPro OC (NE75080S19T2-GB2031A)
| Technical data cooler | |
| Dimensions total (L x W x H) | 184,70 x 125,32 x 34,19mm |
| Material cooler | chrome-plated copper |
| Material cooler top | Acrylic |
| Material terminal | Nylon |
| Material Connection thread | Brass |
| Max working temperature | 60°C |
| Pressure tested | 0,8 bar |
| Threads | 4 x G1/4″ |
| Thickness cooler bottom | 3,25mm |
| Thickness cooling fins | 0,4mm |
| Distance cooling fins | 0,4mm |
| Illumination | digital aRGB LEDs |
| Power connector digital aRGB LEDs | 3-Pin JST |
| Power digital aRGB LEDs | 5V |
| Number of digital aRGB LEDs | 8 |
| Color | transparent |
| Technical data backplate | |
| Dimensions (L x W x H) | 184,70 x 96,75 x 6,00mm |
| Thickness backplate without spacers | 3mm |
| Material | Aluminium |










